Walka z rozstępami dla wielu kobiet jest jednym z największych wyzwań w codziennej pielęgnacji skóry. Brzuch, uda, pośladki - to części ciała które są najbardziej narażone na na ich powstawanie.
Rozstępy pojawiają się dość niepostrzeżenie, zazwyczaj bezobjawowo - tylko w szczególnych przypadkach odczuwalny jest świąd lub pieczenie skóry. Ich przyczyną jest osłabienie i pękanie włókien kolagenu odpowiedzialnych m.in. za wytrzymałość skóry. Te wrzecionowate pasma przypominające blizny dwa razy częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Mogą powstawać w każdym wieku, ale z reguły dotyczą okresu ciąży i dojrzewania.
Kto jest na nie najbardziej narażony? Kulturyści, kobiety w ciąży, osoby otyłe i stosujące częste niskokaloryczne diety, a także osoby z predyspozycjami genetycznymi. Często przyczyną ich powstawania jest przyjmowanie leków glikokortykosteroidowych stosowanych np. w leczeniu alergii.
Powstawanie rozstępów ma dwie fazy. W pierwszej - zapalnej, która trwa do 12 miesięcy, pojawiają się czerwone lub czerwono-niebieskie bliznowate zmiany. Jest to moment, w którym usuwanie rozstępów jest najbardziej efektywne- można w dużej mierze zmniejszyć ich widoczność lub usunąć całkowicie. Druga faza, gdy rozstępy bledną i zmniejszają się, oznacza, że ich stan, wbrew pozorom, pogarsza się, gdyż włókna kolagenu i elastyny nie mogą się już regenerować. Są wtedy trudniejsze w leczeniu.
Jak zapobiegać rozstępom?
Profilaktyka rozstępów polega przede wszystkim na unikaniu częstych wahań wagi - zarówno przybieranie na wadze jak i gwałtowny spadek masy ciała działają niekorzystnie. Oprócz tego istotne jest odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry kremami i olejkami oraz regularnie masowanie okolic najbardziej podatnych na zmiany - brzucha, ud i pośladków. Stosowane kosmetyki powinny zawierać elastynę, biostylimilinę, kolagen i witaminy. Nie można też zapominać o prawidłowym odżywianiu (dieta powinna obfitować w witaminy A, E, B5, PP, cynk i krzem) i ćwiczeniach fizycznych (dzięki nim skóra staje się bardziej napięta i lepiej ukrwiona).
Trening musi być jednak odpowiednio dobrany. Mgr kosmetolog Aleksandra Rabenda ekspert z Kliniki VESUNA podkreśla, że "do intensywnych ćwiczeń warto dokładnie się przygotować. Trening nie powinien opierać się na silnych i długotrwałych skurczach mięśni i koniecznie należy go przystosować do indywidualnych predyspozycji, wieku, zaawansowania itp. Bardzo dobrą metodą jest łączenie treningów z masażami, które poprawiają mikrokrążenie w skórze zwiększając jednocześnie jej elastyczność i wytrzymałość.”
Co jednak, gdy nie udało się wygrać z rozstępami w fazie początkowej i wkroczyły już w fazę zaawansowaną?
- Najskuteczniejsze jest wtedy zastosowanie zabiegów z zakresu laseroterapii w połączeniu z radiofrekwencją mikroigłową (podgrzewanie falą radiową z jednoczesnym nakłuwaniem skóry). Zabiegi te pobudzają procesy regeneracji w skórze oraz powodują przebudowę tkanki bliznowatej co w konsekwencji prowadzi do poprawy wyglądu skóry z rozstępami. Nawet w przypadku białych ciężkich w usuwaniu rozstępów można znacznie zmniejszyć ich widoczność. Bardzo dobre efekty przynosi również mezoterapia igłowa skóry koktajlami zawierającymi szereg substancji aktywnych wspomagających zwalczanie rozstępów - tłumaczy ekspert z Kliniki VESUNA.
Najczęściej już pierwsza sesja zabiegowa przynosi poprawę wyglądu skóry, ale najlepsze rezultaty dajje sesja 3-4 zabiegów laserowych w połączeniu z wczesniej wymienionymi metodami. Proces regeneracji skóry po laseroterapii trwa od trzech do siedmiu dni.
Współczesna medycyna estetyczna daje zatem możliwość poprawy wyglądu skóry pokrytej rozstępami co kiedyś wydawało się niemożliwe. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż najważniejsze pozostaje zapobieganie im poprzez odpowiednią pielęgnację, dietę i ćwiczenia fizyczne, które zapewniają skórze odpowiednią elastyczność.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/rozstepy-skad-sie-biora-i-jak-sie-ich-pozbyc